Alimenty natychmiastowe - reforma Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego

Zgodnie z założeniami nowelizacji kodeksy, rodzice będą mogli liczyć na przyspieszoną procedurę alimentacyjną, która będzie gwarantowała szybsze otrzymywanie świadczeń z tytułu alimentów. Mniej biurokracji i procedur, a więcej pieniędzy.

Dziś orzekanie w sprawie alimementów ciągnie się miesiącami, tymczasem niejednokrotnie jest tak, że pieniąde te są potrzebne od zaraz. Zgodnie z nową propozycją Ministerstwa Sprawiedliwości, alimenty natychmiastowe otrzymasz zdecydowanie szybciej niż w toku standardowego sądowego procesu alimentacyjnego. Formalności bowiem mają zostać ograniczone do minimum. Według założeń, wystarczy, że specjalny wniosek złożysz przez internet. Formularz ma być łatwy do wypełnienia, a wydanie decyzji ma nastąpić w ciągu kilku dni. Uprawnienia do orzekania w sprawach alimentacyjnych mają otrzymać również referenci, co także znacznie wpłynie na czas oczekiwania na decyzję. Warto zaznaczyć, że od decyzji w sprawie alimentów natychmiastowych będzie można się odwołać. Co ważne, według deklaracji pomysłodawców projektu przyznanie alimentów natychmiastowych nie zamyka drogi do starania się o przyznanie kwoty w standardowej procedurze. Wówczas kwota alimentów może okazać się wyższa.
Ile wyniesie kwota świadczenia alimentacyjnego? Założenie jest takie, że zasada wyliczenia kwoty alimentów ma być jedna dla wszystkich. Oznacza to, że nie będzie brane pod uwagę np. kryterium dochodowe. Co roku będzie ogłaszana kwota uzależniona m.in. od minimalnego wynagrodzenia netto i współczynnika dzietności.

Według wstępnych wyliczeń aktualna kwota alimentów natychmiastowych wyniosłaby:

460 zł na jedno dziecko
840 zł na dwoje dzieci
1140 zł na troje dzieci